A kalcium a csontjainkból gyorsabban lebomlik, mint gondolnánk, pontosan a helytelen táplálkozás miatt. Ezért fontos tudni, mit kellene ennünk, és mi az, amihez jobb lenne nem nyúlni. Iyen például a túl sok só az ételben. A csontok törékennyé válnak, deformálódnak, és az öregedés folyamán gyakran már nem annyira terhelhetők, mint korábban.
Gyakran magunk vagyunk ennek az oka, mert helytelenül táplálkozunk, olyan anyagokat veszünk magunkhoz, melyek a kalciumot elvonják a csontokból, és többet nem tudjuk pótolni azt. Ez azután a közismert öregkori törésekhez vezet már a könnyebb eséseknél is. Ezek pedig gyakran zsírembólia miatt halállal végződnek. Jó okunk van hát rá, hogy ügyeljünk táplálkozásunkra, és arra, hogy a kalciumhiányt megszüntessük. Ez gyakran már apró változtatásokkal elérhető. A tartós kalciumhiány csonttöréshez vezet.
A táplálkozáskutatók és orvosok elég világosan megmondták már az utóbbi években: csontjainknak, gerincünknek és a porcoknak, az egész mozgásszervi rendszernek a rendszeres kalciumpótlás D-vitaminnal kombinálva igen fontos. Legtöbben ismerjük a természetes kalciumforrásokat a természetben: tej és tejtermékek, káposztafélék, szardínia bőrrel és gerincével. Azonban ugyanolyan fontos a „kalciumrablókra" is figyelni, elkerülni vagy legalábbis keveset fogyasztani belőlük. Ez általánosan fontos téma, mert a csontok kb. negyvenéves kor után egyre porózusabbá válnak, és már egy könnyebb esés is töréshez vezethet. Ezért nem árt, ha ismerjük a legfontosabb „kalciumrablókat". Az alkohol elősegíti a csontleépülést.
Egy kis pohár bor olykor természetes gyógyszer lehet. A vörösbor erősíti a szívet és a vérkeringést, a fehérbor a légutakat. Férfiak heti 2-3 alkalommal ¼ liter, nők 1/8 litert ihatnak, mert az ösztrogén hormonok lassítják az alkohol lebontását, és a nők túl kevés dehydrogenáz enzimmel rendelkeznek, ami az alkoholt bontja le. Mindenesetre: aki rendszeresen - naponta - bőven iszik alkoholt, az gyengíti csontjait. Az alkohol gyengítő hatással van a csontok anyagcseréjére. Gyorsítja a lebontást, fékezi a képződést. Ebben az esetben fokozni kell a kalcium bejuttatását.
A túl sok só megsemmisíti a kalciumot
A túl sok só elősegíti a kalcium távozását a veséken át. Ezért naponta maximum 6 g konyhasót volna szabad csak fogyasztanunk. Ez körülbelül egy púpozott teáskanálnyi mennyiség. Fontos, hogy a só mellett, amit közvetlenül ízesítésre használunk, a rejtett só mennyiségét is figyelembe vegyük: a kenyérben, húsárukban és a sajtban. Így a legtöbben 12-20 g sót veszünk fel naponta, ami károsan hat a kalcium hasznosítására. Ehhez járul a túlzott sómennyiség hatása a vérnyomásra és a vesékre. Próbáljunk meg ételeink ízesítésénél átállni a fűszernövényekre. Ez ugyanolyan ízletes, és sokkal egészségesebb. Már rövid idő után meg fogjuk állapítani, hogy vérnyomásunk csökken.
Vigyázzunk a foszfátokban gazdag ételekkel!
Csontjaink a kalcium mellett foszfátot is tartalmaznak, ami szintén fontos alkotóelemük. Naponta 1500 mg foszfátra van szükségünk. Mai táplálkozási szokásaink mellett ezt a mennyiséget messze túlteljesítjük. Ez veszélyes: a túlzott foszfát-fogyasztás kimozdítja a kalcium-foszfát egyensúlyt, ez pedig negatív hatással van csontjaink szilárdságára és egészségére. A foszfátokban gazdag élelmiszerekhez tartoznak a kolbászfélék, az összes édesség, lágysajt, sok készétel, szeletelt sajt, túró, és a sok túlédesített üdítőital.
Az oxálsav megköti a kalciumot
Akit vesekövek kínoznak, az ismeri az oxálsavat, ami kalciumoxalátkövet okozhat. Az oxálsav megköti az élelmiszerrel bejutó kalciumot, így testünk ezt nem tudja felvenni és a csontokba beépíteni. Így tartózkodni kellene az oxálsavban gazdag ételek fogyasztásától, és mindenekelőtt ne fogyasszuk ezeket kalciumban gazdag ételekkel kombinálva. Oxálsavat tartalmaz a spenót, a rebarbara, a cékla, a mangold és a kakaó.
Teljes gabonapelyhet ne együnk nyersen. A nyers gabonapelyhet ne együk nagy mennyiségben. A benne található phytinsav megköti a kalciumot, így a belek nem tudják felvenni. A phytinsav a gabona külső héjában található. Hevítésnél elbomlik.
A dohányzás kalciumot von el a csontoktól
És természetesen egyértelmű: a dohányzás nagy „kalciumrabló". A káros anyagok melyek létrejönnek, megkötik a kalciumot, és az nem áll már rendelkezésre a csontok képzéséhez és megtartásához. Csontproblémák fellépése esetén feltétlenül le kellene szokni a dohányzásról, még ha nehezünkre is esik.
Napi kalciumszükségletünket például egy pohár tej, gyümölcsjoghurt, 60 g sajt, és egy szelet teljes őrlésű lisztből sütött kenyér fedezheti. Jó kalciumforrás az ásványvíz is, ha 500 mg felett tartalmaz kalciumot literenként. Egy felnőtt napi kalciumszükséglete kb. 1000 mg kalcium.